Lazer Markalama Türleri Nelerdir?

Bu yazımızda lazer markalama çeşitleri nelerdir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Reklam sektörü olduğu düşüncesinden yola çıkarsak lazer markalama nedir; sade bir ifade ile istenilen yüzeye temas olmadan nitelikli bir biçimde yazı yazma işlemi gerçekleştirilmesine Lazer Markalama denmektedir.

Ankara Lazer markalama öteki teknolojilere göre sağlamlık ve kalıcılık avantajı sunması nedeniyle ciddi bir kullanım potansiyeli vardır fakat baskı yapılacak yüzeyin durumuna değişen özellikte makineler kullanmakta çok büyük önem arzetmektedir.

Lazer markalama makinaları konusuna girmeden evvel; Neden üretici firmalar lazer markalama kullanmayı seçerler incelersek en basit ve genel bir anlatımla artık üretim piyasasının vazgeçilmezi olan ISO standartlarının koşullarını yerine getirebilme ve gün geçtikçe artan rekabet koşullarında markalarının silinemeyecek derecede hafızalarda yer edinmesi tercihini sebep olarak belirtebiliriz.

Lazer markalama makinalarında kullanılacak olan teknolojilerin başlı çaları, CO2 Lazer, Fiber Lazer, Mopa Lazer, Kristal lazer şeklindedir.

CO2 lazer, diye isimlendirilen lazer markalama makinaları elektrik enerjisinin karbondioksit gaz karışımını uyarması prensibi ile çalışan çok iyi bir ışın kalitesine sahip olması sebebiyle oldukça yaygın olan bir lazer markalama tipidir. Yaklaşık olarak 10.5 mikrometre dalga boyuna sahip olan bu lazer teknolojisi nerdeyse tüp plastik ürünlerin markalanmasında tercih edilmektedir.

Ayrıca ahşap ve cam sektörü de bu lazer markalama teknolojisini tercih eden sektörlerdendir.

Fiber Lazer Markalama

Fiber lazer markalama nedir; çekirdek lazer üstünden ışını elde edip diyotlar yardımı ile enerji verilen cam fiberler sayesinde yaklaşık olarak 1.060 mikrometre dalga boyu seviyesine yükseltilen ışın prensibine dayalı olarak çalışan bir lazer markalama teknolojisidir. Bu nedenden dolayı da fiber lazerle yapılan markalama işleri CO2 lazerlere göre yaklaşık 100 kat daha yoğun bir netice vermekte ve yüksek kontrast gerektiren plastik markalama işlerinde kullanılıyor.

Fiber lazer cinsine dahil olan diğer bir teknoloji de MOPA lazeridir. Fiber lazer cinsine göre bu teknoloji sayesinde plastikleri çok daha yüksek bir kontrast düzeyi ve kolayca okunabilen sonuçlarla markalayabilir özellikle çelik zemin üstünde seçenekli renkler yaratabilirsiniz.

MOPA lazerli makinaların seçilmesindeki diğer bir etken ise 4 sn. Ile 200 sn. Arasında değerler üstünde çalışabildiğinden lazer markalama işlemleri üstünde daha kısa sürelerde başarılı neticeler elde edilebiliyor olmasıdır.
Kristal lazerler, flaş lambaların pompalama tekniğiyle lazer markalama yapmaya başlamış ve çağımızda diyotlarla pompalama yapan çağdaş bir hal almıştır.

Bu kategorideki lazer türleri hemde (neodimium ve taşıyıcı kristalden adını aldığı için) ND ve (neodimium katkılı Yitriyum Orto-Vanadat) adını aldığı için (YOV) lazer türleri olarak da karşımıza çıkar. Fiber lazerle aynı dalga boyuna sahip olmasından dolayı plastik piyasasında kullanılabilmesinin yan sıra belli bir ölçüye kadar seremik piyasası markalamasında da tercih edilir.

Bütün bu bilgiler ışığında yakın geçmişten bugüne gelinen noktayı baz alacak olursak 2011 senesinde robotik uygulamalarla lazer kaynak sürecinin başlatılması akabinde de AR-GE çalışmalarında kullanılır olması bu teknolojinin önünün çok fazlası ile açık olduğunun en büyük göstergesi olarak göze çarpmaktadır.

Hız, kalite ve enerji fiyatları konusunda düşük girdi sonuçları elde edip sonrasında düzeltme gibi işlemlere gerek bıraktırmaması nedeniyle vakit tasarrufu sağlanması lazer markalama teknolojisinin seçilmesindeki tek sebep olarak görülmektedir.

Netice olarak; lazer markalama piyasasına yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu bu bilgiler ışığında görmekteyiz.

Damla Reklam  olarak, bizler de yatırımınızı doğru şekillendirerek firmamızın rakiplerinizin önünde yer almasına katkı verebilecek deneyimimizi paylaşarak bu alandaki başarılı çalışmalarımızdan haberdar olmanız adına iletişim formunu doldurarak etkileşime geçmenizi bekliyoruz.